דברים שכדאי לדעת על מיסוי מקרקעין

מיסוי מקרקעין

השקעה במקרקעין כרוכה בעלויות רבות שהן מעבר למחיר רכישת הקרקע בפועל. לכן, לפני שאתם רוכשים קרקע, חשוב להכיר את כל הקשור למיסוי מקרקעין ואת המיסים שתידרשו לשלם, בגין בעלותכם על קרקע זו.

לפי החוק, המושג ׳מקרקעין׳ מוגדר כקרקע בישראל – לרבות בתים, בניינים וכל דבר אחר המחובר לקרקע חיבור של קבע.

חוק מיסוי מקרקעין מתייחס לשני תשלומי מס עיקריים המוטלים על שני הצדדים השותפים לעסקת המקרקעין:

  • מס שבח – משולם על ידי מוכר המקרקעין
  • מס רכישה – משולם על ידי קונה המקרקעין

מהו מס שבח?

מס שבח משולם עבור העלייה בערך הנכס שחלה עם השנים, ומוטל על המוכר. ככול שעלה ערכה של הקרקע במרוצת הזמן, כך יעלה גם מס השבח המוטל על המוכר.

אל תתבלבלו בין מס שבח להיטל השבחה. זה האחרון מתייחס לתשלום שעל המוכר לשלם לוועדה המקומית (לא למיסוי מקרקעין), במקרה שזו אישרה תוכנית שתרמה להשבחת הנכס.

שיעור מס השבח מחושב לפי 25% מעליית ערכה של המקרקעין.

מהו מס רכישה?

מס רכישה עבור רכישת נכס מגורים, כולל מספר מדרגות הנקבעות לפי מחיר הנכס (לדוגמה, שיעור של 0% מס רכישה יוטל על נכס ששוויו עד 1,747,865; ו-שיעור של 3.5% יוטל על נכס שמעל לסכום זה ועד 2,073,190 ש״ח). מדרגות המס מגיעות עד לשיעור של 10% בגין רכישת נכס שמחירו מעל ל-17,828,555 ש״ח.

אבל, כאשר מדובר על רכישת קרקע, שיעור מס הרכישה מחושב לפי 6% משוויו של הנכס. שיעור זה תקף עבור רכישת כל סוג של מקרקעין שאינו נכס מגורים.

בכול מקרה, כדי להבטיח שאינכם משלמים יותר מדי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מקרקעין בחיפה.

במה יעזור לכם עו״ד מקרקעין?

רכישת קרקע היא השקעה גדולה. למרות שזה תהליך מרגש, הוא גם משימה שדורשת ידע וניסיון, במיוחד אם אתם קונים קרקע בפעם הראשונה. בתיאוריה, רכישת קרקע עשויה להיראות פשוטה, אבל בפועל יש לערוך מחקר מעמיק כדי לבדוק בדיוק את ייעוד הקרקע שאתם עומדים לרכוש.

חוץ מזה, חשוב גם להבין את הז׳רגון המשפטי המתואר בחוזה הרכישה שלכם, ולהעריך את דרישות המס הספציפיות למקרה שלכם.

עורך דין מקרקעין בחיפה יכול ללוות אתכם ולשמור על האינטרסים שלכם בכול צעד במהלך הרכישה.

דרכים להפחתת מס הרכישה על רכישת קרקע

כאשר אתם נדרשים לשלם מס רכישה עבור קרקע, תוכלו לקבל החזר של אחוז אחד מסכום רכישת הקרקע. כלומר, במקום שיעור של 6% תשלמו רק 5% מס רכישה.

שימו לב: אם אתם קונים קרקע כדי לבנות עליה, עדיף להזדרז. זאת משום שלפי ההוראות, אם תצליחו לקבל את היתרי הבנייה הנדרשים תוך שנתיים מתאריך רכישת הקרקע (או אם כבר קיימת תוכנית בנייה למגרש שנרכש), אזי תוכלו לקבל את ההחזר של 1%.

תשלומי ארנונה

ארנונה היא מס שנתי שגובה הרשות המקומית מתושבי הרשות המחזיקים בנכס או שוכרים נכס. באמצעות כספים אלה מממנת הרשות פעולות שונות המיועדות לרווחת התושבים כולם, כמו: ניקיון רחובות, הצבת פנסי רחוב, טיפוח גנים ציבוריים, ריקון פחי אשפה, סלילת כבישים ועוד.

סוגי הנכסים המחויבים בתשלום ארנונה לרשות המקומית כוללים: בניינים וקרקע תפוסה. ׳קרקע תפוסה׳ היא מונח המוגדר כקרקע בתחום הרשות המקומית שאינה אדמה חקלאית, קרקע שמשתמשים בה ומחזיקים אותה, שלא ביחד עם מבנה.

תמיד יכולה להתעורר הסוגייה אם הקרקע המדוברת עומדת בתנאי הגדרת ׳קרקע תפוסה׳ ולכן מחויבת בארנונה, או שזו קרקע שאינה נמצאת בשימוש בפועל ופטורה מארנונה? במקרים שבהם המקרה אינו ברור, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום, שיוכל לעזור לכם מול העירייה ולשחרר אתכם, כבעלי קרקע, מתשלומי ארנונה, אם החוק מאפשר זאת.