כל מה שחשוב לבדוק לפני הכניסה לדירה החדשה

דירה חדשה

עומדים לרכוש דירה? אלו הבדיקות שחשוב לבצע לפני החתימה על החוזה

לפני חיפוש דירה לרכישה תמיד יהיה חיפוש אחר פרויקט מגורים.
תוכלו למצוא עשרות ואף מאות פרויקטים דרך פרסום בגופי המדיה השונים כגון אתרי רכישת נדל"ן, עיתונות ושלטי חוצות, אבל כבר בשלב הזה של החיפוש שנחשב לקל יותר בכל התהליך – דווקא כאן מתחיל פרויקט לא קטן בפני עצמו של מספר שלבים שצריך לעבור, כדי להבין האם הפרויקט שמצא חן בעינכם הוא הבחירה הנכונה. אלו הבדיקות שחשוב שתבצעו כדי לבחון את הפרויקט מכל הזוויות:

בדיקה של הנכס והסביבה

בשלב הראשון – חשוב לבדוק את הסביבה בה מוקם הפרויקט כדי לגלות דברים שעלולים להפריע לאיכות החיים שלכם, כדוגמת ריבוי תחנות אוטובוסים, קרבה למבנים משרדיים (מה שיכול להצביע על סביבה עמוסה ורועשת), קרבה לאתרי בנייה וכד'. חשוב גם לדעת האם הסביבה כוללת את כל מה שחשוב לאורח החיים שלכם כגון גנים ובתי ספר, פארקים, מרכזים מסחריים, וכד'.
וכמובן – להקפיד לבדוק את הנכס עצמו, ולוודא שלא קיימים בו ליקויים (במיוחד אם מדובר ברכישת נכס יד שנייה): בדיקת קירות, ווידוא שהחיפויים והריצוף עשויים מחומרים איכותיים (כדוגמת גרניט פורצלן) ולא נוטים לשחיקה וליקויים, בדיקת איכות בניית הקירות, ועוד.

בדיקות של המוכר

במיוחד במקרים בהם מדובר ברכישת דירה יד שנייה, חשוב לבצע בדיקות אודות בעל הנכס – דרך הרשות לרישום מקרקעין תוכלו להנפיק נסח טאבו של הנכס, כדי לבדוק האם המוכר הוא אכן בעל הנכס, ולהימנע מתגליות לא נעימות של שותפים נוספים לנכס שלא מודעים לכך שהוא מוכר אותו.
נסח הטאבו גם יוכל לתת לכם מידע האם הייתה בנכס בנייה חריגה, או אפילו צווי הריסה או צווים מנהליים או חובות. שימו לב שהנסח הטאבו צריך להיות מעודכן, שכן לא ניתן להסתמך על נסח טאבו ממועד ישן. 

בדיקת הקרקע

דבר נוסף שמאוד חשב לבדיקה מעבר לנכס ולסביבה שלו, הוא בדיקת הבעלות לקרקע – חשוב לוודא מראש שלא קיימים עיקולים או שעבודים על הקרקע עליה מוקם הפרויקט, ושהיא אכן שייכת לחברת הבנייה שמקימה אותו.
במקרה של גילוי עסקה חריגה אודות הקרקע – בדקו האם מצוינת במסמך הערת אזהרה כלשהי לטובתו של היזם, והאם הוא מורשה לרשום הערת אזהרה לטובת הרוכשים של הנכס.
באופן כללי – חשוב לוודא אם ניתן בכל לרשום הערות אזהרה על הנכס, ושאין הגבלות מסוימות מבחינת הרשויות.

הרכב העלויות

בדקו האם המחיר כולל מע"מ – במידה ולא, חשוב לקחת בחשבון שתהיה עוד תוספת של 17% לעלות הכוללת.
ועוד דברים שחשוב לבדוק האם הם כלולים במחיר: חנייה, שינויים אופציונליים במפרט הנכס, ואופן הצמדת התשלומים למדדים.

מאמר זה נכתב עבור שגום- מסחר והשקעות בע"מ