השבחת קרקע

השבחת קרקע

בזמן שהשקעה בדירה נחשבת השקעה מתונה בעלת תשואה סבירה. השקעה בקרקע חקלאית יכולה להניב תשואות גבוהות ביחס לסכום ההשקעה אם כי מגלמת בתוכה סיכונים ויש לבחון מספר פרמטרים לפני קבלת ההחלטה ובעיקר את סטאטוס הקרקע – המצב התכנוני שלה לרבות תוכניות מתאר ארציות ומחוזיות והאם קיימים הליכי תכנון להשבחת קרקע כיום הליכי תכנון וכו.

אם בחרתם באפיק השקעות זה יש כמה דברים שחשוב שתדעו טרם תוציאו את הארנק. הכירו את תקן 22 שאושר בשנת 2014 ע"י מועצת שמאי המקרקעין מטעם משרד המשפטים. התקן עוסק בקרקעות אשר אינן זמינות לבנייה כגון קרקע חקלאית ומוצעות למכירה. מכאן שתקן 22 מהווה גילוי נאות בכל הנוגע למצבה התכנוני של הקרקע ושוויה. כשהמצב טרם אישור התקן היה חוסר גילוי נאות במידע בנוגע לסוגיות קריטיות כגון הליכי תכנון, מועדי הפשרה ותכנון מוקדם. ייעוד וכו'.

מה צריך לדעת על השבחת קרקע לפני רכישה

ישנם קרקעות בחדרה, תל אביב ובערבה הרחוקה אך הנחת העבודה ברכישת קרקע שאיננה זמינה לבניה או בכל סטאטוס של הקרקע באותו רגע נתון היא. שהקרקע תעבור פעולות לקידום תהליכים שתוצאותיהם בסופו של דבר יהיו השבחת הקרקע ועלייה משמעותית בערכה. למשל השבחת קרקע חקלאית, אשר עוברת תהליך שינוי ייעוד מקרקע חקלאית. לקרקע המיועדת לבנייה היא אחת האלטרנטיבות החמות המצויות בתחום כיוון שהשינוי משמעותי ועימו גם הרווח הכלכלי. קרקע חקלאית היא קרקע אשר עלותה נמוכה יחסית בצורה משמעותית מבניה ולפיכך בעלת ייתכנות לנתח רווח גבוה. כמובן שהתהליך דורש סבלנות. לוקח זמן עד לאישור תכניות בניין עיר וקבלת כל ההיתרים הדרושים עבודה מול הרשויות. בירוקרטיה והליכים מנהליים רבים. בהליך זה בעצם נוצר לרוכש הקרקע הרווח המשמעותי ביותר.

חשוב לקחת בחשבון את היטל ההשבחה

ראשית נאמר שלא כל קרקע היא קרקע טובה להשבחה. רוב הקרקעות בישראל כיום מצויות בידי המדינה . וכחלק מתהליכי הפיתוח השונים יכולה המדינה להחליט לשנות את ייעוד הקרקע דוגמת השטחים שהוקצו לחקלאות ושונו לטובת בניה. למשל בדרום הארץ הסיכוי לשינוי ייעוד קרקע חקלאית לקרקע לבניית נדל"ן נמוך. כיוון שהדרישה לנדל"ן נמוכה ואילו במרכז הסבירות לכך גבוהה יותר. פרויקט תאושר בעפולה הוא דוגמא קלאסית לתוצר סופי של השבחת קרקע חקלאית צמודת דופן לאזור עירוני מפותח. זוהי קרקע חקלאית אשר ביוזמת עיריית עפולה שונה יעודה להקמת שכונת מגורים חדשה. היטל ההשבחה הוא מס העומד היום על כ 50% מגובה השבחת הקרקע המוטל ע"י הוועדה המקומית לתכנון ובנייה שתכליתו- השקעה בפיתוח ציבורי בשטח בו ימצא הנכס עליו משולם היטל ההשבחה. על מנת להפחית את גובה ההיטל נדרש ידע רב ומעמיק בנושא והסתייע באיש מקצוע.

קרקע חקלאית

קרקע חקלאית לצד קרקעות אחרות כגון מגרשים לבניה. יכולים להוות כר השקעה מניב ופורה, אך כמו בכל דבר. חשוב להבין את סטטוס הקרקע ומשמעויות רבות הנגזרות מכך. לימדו את השטח ותשאלו שאלות, כך תהפכו את הסיכון למחושב יותר.