הצפון בתנופת בניה

הצפון בתנופת בניה

הצפון בתנופת בניה, זה כבר לא סוד גדול. כבר זמן רב שמשפחות צעירות לוטשות עיניהן אל הצפון הירוק, המרווח ומשנות אזימוט אל עבר הזדמנויות חדשות. הגורם המרכזי לכך הוא שאנחנו הישראלים גדלנו על הרעיון של בית משלנו וככל שהאוכלוסייה גודלת כך עולה הדרישה וזו מביאה לעלייה מתמדת של מחירי הנדל"ן במרכז הארץ. רכישת נכס תלויה בסופו של דבר בהון ההתחלתי שברשותכם וכשהמרכז איננו אופציה, מחפשים חלופות. בין אם אתם מחפשים נכס למגורים ובין אם אתם מחפשים נכס להשקעה, על מנת למקסם את חוויית המשתמש שלכם או את אטרקטיביות הנכס, עליכם להתחשב בצרכים שלכם או של השוכרים שלכם.

הנהירה לצפון

אם חשקה נפשכם בנכס להשקעה ואין בידכם את ההון הדרוש לנכס במרכז, צפון הארץ הוא בהחלט חלופה ראויה. ההגירה החיובית לפריפריות הביאה עמה צורך בפיתוח תשתיות ומרכזים מסחריים וככל שאלו מתפתחים הביקוש ממשיך לעלות, בזמן שהמחירים נמוכים בהרבה מאלו במרכז. זה מביא אותנו להבחנה בין שני סוגי נדל"ן- נכס מסחרי ונכס למגורים. נכסים מסחריים כגון חנויות, משרדים ומחסנים יהיו נכס זול יותר ובמיקום בו המסחר גדל ויש דרישה למרכזי מסחר ותעשייה, או עתיד לגדול, עם קצת הבנה וראיית הנולד, תקבלו תשואה גבוהה ביחס להשקעה. כך למשל משרדים למכירה בעפולה הם אופציה ממשית לנכס להשקעה בצפון הארץ העתיד להניב תשואות יפות בעלות ריאלית. נכס למגורים לעומת זאת בהכרח יעלה יותר באותו אזור חיוג, הסיבות לאטרקטיביות שלו יהיו תלויות בנגישות לנתיבי  תחבורה, מקומות תעסוקה, קהילה, תשתיות ופיתוח. בחרו מקומות בהם מחירי הנדל"ן עדיין נמוכים יחסית ובמקביל נמצאים בתנופת בנייה ופיתוח, דבר שיביא בעתיד גם לעליית שווי הנכס שבידכם, מעבר להכנסה החודשית שתפיקו מהשכירות. דירות חדשות למכירה בעפולה, בפרויקטים שונים בשכונות העיר, הם בהחלט אפשרות מעניינת למגורים או השקעה.

לא רק בבירה

אז נכון שעפולה היא בירת הצפון, המלכה הבלתי מעורערת, עפולה כאמור היא אחת הערים הנמצאת בעיצומה של מהפכת בנייה ופיתוח יוצאת דופן. מספר התושבים בעיר עומד על 50,000, כאשר התוכנית הרשמית היא להכפיל את מספר התושבים בעשור הקרוב. כבר בשנת 2015 היו בעפולה כ 1,350 התחלות בנייה והיא דורגה במקום השלישי בארץ אחרי ירושלים ותל- אביב. אבל היא איננה היחידה שנהנית מהגירת משפחות צעירות צפונה. הצפון מורכב ממגוון רב של סוגי התיישבות שונים- ערים, כפרים, קיבוצים, מושבים וכולם נהנים מהמומנטום.

הפוך גוטה הפוך

מה אם כבר יש לכם דירה למגורים ואתם רוצים למנף את ההון שברשותכם ולרכוש דירה להשקעה, או לשפץ את הנכס הקיים, במצב כזה הבית שבבעלותכם יכול להוות מכשיר פיננסי מצוין עבורכם, באפשרותכם ליהנות ממנו מבלי לפגוע בזכותכם עליו. משכנתא הפוכה היא למעשה שיעבוד נכס מקרקעין כבטוחה להחזרת הלוואה וכל עוד בעל הנכס מתגורר בו הוא אינו נדרש לפרוע את ההלוואה.  משכנתא הפוכה כלל היא הלוואה הניתנת לגילאי 60 + תוך שעבוד דירת מגורים לכל מטרה שאין בגינה החזרים חודשיים.