רכישת דירה ללא הון עצמי – כך ניתן לעשות זאת

רכישת דירה

חיפוש דירה הוא לא תהליך שנגמר בכמה ימים. תהליך החיפוש מצריך מכם הרבה סבלנות, ייעוץ נכון ולהיות כמה שיותר יעילים בזמן בו אתם משקיעים את המאמצים. לאחר כמה בירורים ושאלות כמו למשל: איך זה לגור בעפולה ? , אולי דווקא לרכוש בדרום הארץ? ואולי בכלל חיפה? אלו שאלות חשובות וכדאי להגיע כמה שיותר ממוקדים כאשר מגיעים לצעדים הפרקטיים ולחיפוש הנכס הבא שלכם.

השתדלנו לרכז כאן כמה מהפתרונות שייסעו לכם לרכוש דירה, ללא צורך בהון עצמי.

התנאים לקבלת משכנאות הינם מורכבים מאוד, אבל התנאי הקשה ביותר לרוב הוא תנאי ההון העצמי. הון עצמי פירושו שעל מבקשי המשכתנא להביא עמם סכום כסף שעומד על כ-25% מערך הנכס – תנאי שמגביל במיוחד זוגות צעירים, שמתקשים להגיע לסכומים כאלו.
יחד עם זאת, ישנן מספר דרכים לעמוד בתנאי הנ"ל ולהגיע לסכומים הנדרשים ללא הון עצמי:

אופציה ראשונה לרכישת דירה ללא הון עצמי –  משכון בית ההורים

דרך אחת היא למשכן את דירת ההורים ולקבל עבור השווי שלה הלוואה לצורך מימון הדירה החדשה, אך חשוב להדגיש שתהליך זה מתאפשר רק במידה והדירה של ההורים לא ממושכנת כבר, ושלא בוצעו עליה הליכים של רווח עצמי מהנכס כדוגמת משכנתא הפוכה.
הליך כזה יכול לחסוך לא מעט כסף – ניתן לקבל עד כ-50% למימון הנכס החדש, אך חשוב לקחת בחשבון שהוא רגיש ועמוס בירוקרטיה.

אופציה שניה לרכישה ללא הון עצמי –  קניית נכס זול להשקעה

אפשרות נוספת לרכישת דירה ללא הון עצמי יכולה להיות רכישת נכס זול להשקעה – כלומר רכישת נכס זול יחסית בשווי כמה מאות אלפי שקלים, והצעה של הנכס להשכרה – כמובן שאין חובה לגור בנכס בכל הזמן הזה אלא להשתמש בו רק לצורך השכרה. כמו כן, זה לא חייב להיות דירה וגם תחום הנדל"ן המסחרי פורח בשנים האחרונות. אנשים רבים מחפשים משרדים למכירה בעפולה ובאזורים מרוחקים אף יותר
במידה ולא תוכלו לעמוד גם בסכומים האלו – בהמשך לסעיף הקודם ישנה האופציה של משכון בית ההורים, או לחלופין קבלת שירותי חברות ביטוח אשר מתמחות בעזר למשכנתאות. החברות הנ"ל מבטחות את הבנקים למשכנתאות, ומאפשרות להם לתת הלוואות של עד 90% מימון משווי הנכס.

רכישת נכס במחיר למשתכן

רכישת נכס


דרך נוספת לרכישת דירה ללא הון עצמי היא רכישת נכס במחיר למשתכן- מחיר למשתכן היא תכנית שצברה תאוצה בשנים האחרונות, ומטרתה להיאבק במחירי הנדל"ן הגבוהים. התכנית עובדת בצורה של דירות אשר מוצעות במכרזים במחירים מוזלים יותר, אך חשוב לציין שכדי להשתתף במרכזים הללו נדרש לעמוד במספר תנאים: אזרחי המדינה אשר צפויים להינשא במועד של כ-3 חודשים מיום הגשת מועמדות, זוגות נשואים ללא ילדים, גבר או אישה חד הוריים שלהם לפחות ילד אחד לו מלאו 21 שנים, או אזרחים אשר אין להם נכס בבעלותם, ושב-6 השנים אשר קדמו להגשת הבקשה למרכז לא קיבלו סיוע מדיני בתחום הדיור כגון דיור ציבורי.

הלוואה משלימה

אופציה נוספת למימון נכס חדש ללא הון עצמי – מדובר בהלוואה אשר מסייעת במימון הוצאות נלוות להכנת הדירה למגורים, שחוסכת המון כסף.
ניתן להיעזר בהלוואה זו למימון תהליכים משלימים בכניסה לנכס חדש כגון עלויות תיווך, מס רכישה, עלויות ההובלות, ועוד, ואף לתהליכי שדרוג לדירה כדוגמת שיפוצים ורכישת ריהוט.

מאמר זה נכתב עבור שגום מסחר והשקעות בע"מ